domajedoma

domajedoma

Zajímavosti z historie saun a saunování

V dnešní době existuje jen málo lidí, kteří by se nikdy nesetkali s pojmem sauna nebo saunování. Slovo sauna vzniklo původně ve Finsku a označovalo malá stavení nebo místnosti, která se po řádném vytopení používala při procesu saunování. Samotná historie saunování sahá ale mnohem dále, až do doby ledové. Jejich přesný vznik nelze s jistotou určit, ale pravděpodobně jejich historie sahá až do období před 10 000 lety. Dříve byly sauny pouze vyhloubené díry v zemi, které se přikrývaly dřevem nebo zvířecí kůží a do otvoru se vkládaly nahřáté kameny.

První popisy saunování

Ačkoliv je vznik sauny nejasný, můžeme říct, že první písemné zmínky a popisy o saunování sahají do 11. a 12. století. I když i předtím se objevují záznamy o tomto rituálu. Například vyslanec zámožného kalifa al-Hakama, který se dostal do Čech někdy v letech 965 a 966, popsal saunu typickou pro Slovany.

Saunám kralují Finové

Říká se, že nikde není parní lázeň tak důležitá, jako v severní Evropě, zejména ve Finsku. Tam už v době kamenné vznikaly pozemní kouřové sauny, finsky označované jako savusauny. Tyto sauny byly vevnitř celé černé od sazí, protože byly vyhřívány kamny, jejichž dým se valil přímo do místnosti. Ačkoliv byli návštěvníci umazaní, nebyl tento způsob saunování nehygienický, protože saze jsou sterilní. Pro obyvatele Finska to byla již tehdy součást jejich běžného a každodenního života. Sauny byly místem, kde se lidé setkávali, hovořili spolu, debatovali o politice, obchodovali. Zajímavostí je, že tyto místnosti byly zároveň i nejčistším místem v celé vesnici, případně domech. Proto se často sauny využívaly i při porodech.

Pozitivní účinky

  • Problémy se spánkem: Saunování má pozitivní vliv na neurovegetativní systém. Uvolňuje se při něm totiž hormon endorfin, který jak známo podporuje dobrou náladu. Saunování také odstraňuje migrénu a bolesti hlavy, ale dokáže odbourávat i stres, vede k uvolnění a zklidnění organismu a jeho celkovému osvěžení. Pomáhá i při psychických onemocněních, zmírňují tísnivé pocity, stres a nervozitu.
  • Zdravotní obtíže: Horký vzduch uvolňuje dýchací cesty, napomáhá klidnější činnosti srdce a rozšiřuje póry, což napomáhá lepšímu prokrvení a okysličení těla.
  • Rehabilitační účinky: Mezi další zázračné účinky pravidelného saunování patří přínos při rehabilitacích po úrazech, u léčby obrn končetinových nervů, rehabilitaci plotýnkových syndromů, zánětů šlach a svalů z přetížení. Saunování pomáhá i při revmatismu.
  • Chronická onemocnění a alergie: Saunování posiluje imunitu lidského těla a napomáhá při chronických onemocněních dýchacích cest.

Vložte komentář


Jméno (požadováno)


Příspěvek (požadováno)
Předešlý článek Další článek